Gofry bąbelkowe, skąd fenomen Bubble Waffle w Polsce 2019?


Gofry bąbelkowe przebojem sezonu branży lodziarskiej 2019. Podbijają gastronomiczne rynki na kolejnych kontynentach.

Gofry bąbelkowe, po angielsku nazywane bubble waffles to typowy przykład tzw. street foodu – żywności dostępnej na ulicy, przygotowywanej na bieżąco i serwowanej z niewielkich budek czy food trucków.

Gofry bąbelkowe – skąd się wzięły?

Po raz pierwszy pojawiły się w Hongkongu i jak to obecnie bywa, dzięki mediom społecznościowym zyskały wielbicieli na całym świecie. Kiedy zawładnęły wyobraźnią młodych konsumentów trafiły też na inne kontynenty. Furorę robią w Rosji i Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku zadebiutowały także w Polsce. W minionym sezonie można było na nie trafić w Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie. Ten rok zapowiada jednak ich ekspansję. Efekt świeżości, nowości i zaskoczenia oryginalną formą zrobi swoje.

Jak się je robi?

Bubble waffle to zmodyfikowane gofry. Powstają ze specjalnego ciasta w gofrownicy, która umożliwia tworzenie się charakterystycznych bąbli. Co ciekawe, bąble te można nadziewać w trakcie wypieku, co stwarza szerokie możliwości wykorzystania tych wafli. Serwować je można na słodko, ale równie smaczne mogą być w wersji wytrawnej – jako sandwicze z bekonem, dodatkiem mięsa czy z jajkiem. Świetnie komponują się także z aromatycznymi sosami (czosnkowym, barbacue, itp.).
Elastyczna struktura tego nietypowego gofra sprawia, że bardzo łatwo można ukształtować z niego rożek i wypełnić go nadzieniem. Najbardziej popularną formą jest wykorzystanie rożka jako wafla do lodów, w ktorym dodatkowo umieścić można bitą śmietanę, polewy, sosy czy posypki. Niedawno, taki sposób serwowania lodów wprowadziła do swej oferty białostocka Wytwórnia Lodów Prawdziwych „u Lodziarzy”. Deser pod dźwięcznie brzmiącą nazwą „Bąbel Wafel” z miejsca stał się prawdziwym hitem sprzedaży. W opinii przedstawicieli Wytwórni „u Lodziarzy”, kluczem do sukcesu „bąbla” jest właśnie smak oraz wygląd.


– Jak podkreślają sami klienci, bąbel wafel w zdecydowany sposób króluje nad goframi oferowanymi w większości punktów serwują
cych słodkie przekąski – przyznaje Paulina Daniłowicz, manager rozwoju sieci „u Lodziarzy”. – A do tego wyróżnia się zawartością – zdominowaną przez tradycyjne lody.
Bubble Waffle wypiekane są na bieżąco, bezpośrednio tuż przed podaniem, ponieważ ciasto, z którego są wyrabiane dość szybko zastyga. Uformować rożki można z nich gdy są jeszcze ciepłe. Z tego względu nie można ich przygotować na zapas. Są zawsze świeże co stanowi ich dodatkowy walor.

gofry bąbelkowe, stojak na gofry bąbelkowe, gofry z lodami, lodogofry, lody w gofrze
Odpowiedni sprzęt

Nie da się stworzyć bubble waffle bez odpowiedniego sprzętu. Profesjonalna gofrownica do ich wypieku przypomina plaster miodu. Proces produkcji jest prosty i trwa około trzech minut. Jest to produkt wysokomarżowy, jednostkowy koszt produkcji jest niski, a cena sprzedaży, uwzględniajaca efekt nowości, może być stosunkowo wysoka. Konieczne jest jednak serwowanie bąbelkowego wafla z nadzieniem w papierowym rożku, który umożliwi wygodną i higieniczną konsumpcję deseru.

Gofry bąbelkowe połączone z lodami to zaledwie jedna z możliwości. Paleta ich wykorzystania jest bardzo szeroka. Czas pokaże, czy „bąble” będą hitem jednego sezonu, czy też zadomowią się w cukierniach i lodziarniach na dłużej.

Źródło artykułu: WPiekarni.pl

1 thought on “Gofry bąbelkowe, skąd fenomen Bubble Waffle w Polsce 2019?”

  1. Już się stały hitem, nie trzeba na to czekać. Co nie zajdę do jakiejś lodziarni w Warszawie, widzę ten towar wcinany przez wszystkich. W sumie się nie dziwię, całkiem to niezłe. A z odpowiednimi dodatkami robi świetną robotę nie tylko jako deser, ale również jako danie.
    btw. najlepszy jaki w swoim rewirze jadłem, to w Przystanku Strumykowa na Tarchominie. Chyba z tyych wszystkich miejsc, im wyszło najlepiej.

Comments are closed.